Tanrıkent’in etkileyici sonu bütün filmin anlatmak istediğini bir defada anlatmaya yetiyor: Yaş ortalaması 8’i geçmeyen Tanrıkent’in yeni çetesinin üyeleri, bir yandan kentin en önemli çete reisini öldürmenin gururunu yaşarken bir yandan da öldürecekleri kişilerin listesini yapmaya çalışıyorlar. İçlerinden biri yazılı liste oluşturmak için okuma yazma bilen var mı diye sorduğunda sadece biri “ ben biraz biliyorum “ diye cevap veriyor. O sırada başka bir küçük üye ise koşarak onlara yetişmeye çalışıyor. Yaşı en fazla 6 olan bu ufaklık koşarken taşlara takılıyor, terliği çıkıyor. Terliğini bir türlü giyinmeyi beceremiyor. En sonunda diğer üyelerin kahkahaları eşliğinde onlara katılıyor.

Bu son iki sahne Tanrıkent’de yaşananları en gerçekçi şekliyle anlatıyor.  Daha okuma yazma bile bilmeyen bu minicik çocuklar, oyunlardan konuşmak yerine hırsızlıktan, öldürmeleri gereken insanlardan konuşuyorlar. Daha kıyafetlerini tek başlarına giyemeyip ayakkabılarını bağlayamazken silah tutmayı, adam öldürmeyi biliyorlar. Ancak bu hayatı onlar seçmiyor; seçmek zorunda bırakılıyorlar. Çünkü, devlet onlara hiçbir yardımda bulunmuyor. Devlet sadece zenginleri koruyup kollarken burada yaşayan evsizlere, göçmenlere ne elektrik veriyor ne yol yapıyor ne de ulaşım aracı sağlıyor. Bu fakirlik içinde büyüyen çocuklar ise tek yapabilceklerinin hırsızlık yapmak olduğunun, hayatta kalabilmek için adam öldürmeyi öğrenmenin, mutlaka bir çete üyesi olma zorunluluğunun farkına varıyorlar.

Hayatlarını birkaç sene daha uzatabilmek için katil oluyorlar ama aldıkları onca can bile onların daha küçücük birer çocukken kayıp gitmelerine engel olamıyor.

Tüm bu olayların gerçek olduğunu bilmek ise korkutuyor. Polisin bile bu olayların içinde olduğunu bilmek, bile bile bu savaşların devam etmesine izin verdiklerini öğrenmek üzüyor. Hâlâ biryerlerde devletin bir türlü engel olamadığı çete savaşları sürüyor ve binlerce çocuk sebebsizce ölmeye devam ediyor ve malesef kendi çıkarlarından başka şey düşünmeyen bazı kesimler aynı zihniyette yaşamaya devam ettikçe de bu savaşlar sürecek ve daha niceleri ölmeye devam edecek.

Reklamlar